Money Aidat Borcu Sorgulama
Event Etkinlik Takvimi
Survey Anket

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?

Sonuçlar
Kemik Erimesine HAVLICAN

KEMİK ERİMESİNE HAVLICAN


LATİNCE İSMİ VE FAMİLYA: Alpinia officinarum…zencefilgiller (Zingiberaceae)

YETİŞTİĞİ BÖLGELER: Anavatanı Hindistan, Güneydoğu Asya ve Laos'tur.  Görünüşte zencefili andıran bitkinin tadı ise zencefile pek benzemez. Tadı acımsıdır. Ülkemizde yetişmemekte, dışarıdan ithal edilmektedir.

DİĞER ADLARI: Küçük galanga

İÇERİK: Baharatların fenolik ve flavonoid içeriklerinden dolayı antioksidan kapasiteye sahip oldukları ve bu özellikleri sayesinde farklı biyolojik aktivite sergiledikleri de bilinmektedir


NASIL HAZIRLANIR: Orta çağda cinsel gücü arttırmada kullanılmıştır.Hatta 1600 lü yıllarda bazı yazarların kitaplarında adı geçmektedir.Yani o yıllardan bu yıllara kullanılagelmektedir.

Zencefil……10 g

Tarçın……...10 g

Karanfil…...10 g

Bal…………..10 g karıştırılıp günde 3 defa yenilirse çabuk etki gösterir.

 

Ya da,

 

Bir fincana sıcak su konur.Üzerine yarım çay kaşığı havlıcan kökü eklenir.10 dakika beklenir.Yudum yudum içilir.

 

KLİNİK ÇALIŞMALAR: Havlıcan'ın antioksidan ve radikal giderme aktivitesini değerlendirmek için, 2,2´-azino-bis(3- ethylbenzthiazoline-6-sulfonic acid) (ABTS•+) radikalgidermeaktivitesi, 1,1-diphenyl-2-picryl-hydrazyl (DPPH·) serbestradikalgidermeaktivitesi, N,N-dimethyl-p-phenylenediamine (DMPD•+) radikalgiderme aktivitesi, süpreoksitanyonuradikali (O2 •- ) giderme aktivitesi, potasyumferriksiyanid ve kuprikiyonu (Cu2+) indirgeme kapasitesi (Kuprakmetodu) indirgeme kapasitesi, hidrojenperoksit giderme aktivitesi ve Ferröziyonları (Fe2+) şelatlama aktivitesi yöntemleri kullanıldı2 . Ayrıca bu metotlar, BHA, BHT, α- tokoferolveα-tokoferol'ün suda çözünebilir analoğu olan troloksile karşılaştırıldı. Havlıcanın (Alpiniaofficinarum) etkili bir şekilde antioksidan etkiye sahip olduğu gözlendi.(http://kimyakongreleri.org/ilac2014/ILAC2014-145.pdf)

Mol Med Rep 2016 May; 13 (5): 4238-44. Doi: 10.3892 / mmr.2016.5042. Epub 2016 24 Mart.

Galangin, renal hücreli karsinomda epitelial mezenkimal geçişin bastırılması ve apoptozis indükleyerek hücre invazyonunu inhibe eder.

Cao J 1 , Wang H 1 , Chen F 2 , Fang J 3 , Xu A 1 , Xi W 1 , Zhang S 1 , Wu G 4 , Wang Z 1 .

Yazar bilgileri

Özet

Alpinia  officinarum'un kökünden ekstrakte edilen bir flavonoid olan Galangin'in çeşitli kanser hücrelerine karşı anti-kanser özelliklerine sahip olduğu gösterilmiştir. Bununla birlikte, galanginin insan renal kanser hücreleri üzerindeki etkisi açıklığa kavuşturulmamaktadır. Bu çalışmada, çeşitli dozlarda galangine maruz kaldıktan sonra 786-0 ve Caki-1 hücrelerinin çoğalması bastırıldı. Galanginin invazyon ve göç üzerindeki etkisini gözlemek için hücre invazyonu ve yara iyileştirme testleri kullanılmıştır. Sonuçlar, Galangin'in E-kadavrin ekspresyonunda bir artış ve N-cadherin ve vimentin düzeyinde azalma ile epitel mezenkimal geçiş (EMT) bastırarak hücre istilasını engellediğini göstermiştir. Galangin tarafından indüklenen apoptozis, akış sitometrisi ile analiz edildi. Sonuçlar, galanginin doz bağımlı bir şekilde apoptozu indüklediğini ortaya koydu. Reaktif oksijen türlerinin (ROS) birikimi çeşitli kanser hücrelerinin apoptozisi için önemli bir faktördür. ROS düzeyini belirlemek için diklorofloresan-diasetat yöntemi kullanıldı. Galangin, böbrek hücreli karsinoma hücrelerinde, hücre içi ROS ve malondialdehidin birikimine neden olmuş ve toplam antioksidan ve süperoksit dismutaz aktivitelerini azaltmıştır. Galangin, antitroliferatif bir etki gösterdi ve EMT'yi bastırarak böbrek hücreli karsinom invazyonunu engelledi. Bu tedavi aynı zamanda ROS üretimiyle birlikte apoptozu da tetikledi. Bu nedenle, mevcut veriler, galanginin renal hücreli karsinom gelişmesini önleyerek, hücre invazyonunu EMT yoluyla inhibe ederek ve hücre apoptozunu indükleyerek faydalı etkilere sahip olabileceğini önermektedir. (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27035542)

 

Am J Chin Med. 2016; 44 (6): 1255-1271. Epub 2016 15 Eylül.

Alpinia officinarum, Osteoblast Mineralizasyonunu uyarır ve Osteoklast Türevini Engeller.

Shim KS 1 , Lee CJ 1 , Yim NH 1 , Gu MJ 1 , Ma JY 1 .

Yazar bilgileri

Özet

Alpinia officinarum rhizome, iltihaplı ve iç hastalıkların tedavisinde geleneksel bitkisel ilaç olarak kullanılmıştır. Bir artrit modelinde A. officinarum rhizome'un önceden gözlemlenen inhibisyon etkisine dayanarak, A. officinarum rhizome (WEAO) su ekstraktının kalvaryum osteoblast öncü hücrelerini kullanarak in vitro osteoblast mineralizasyonunu arttırıp arttırmayacağını veya in vitro osteoklast farklılaşmasını engelleyip önleyip önleyip engellemediğini değerlendirdik ve Kemik iliği kaynaklı makrofajlar kullanılarak kemik rezorpsiyonu. Osteoblastlarda, WEAO, osteoblast mineralizasyonu ile ilgili transkripsiyon faktörünün (runt ile ilişkili transkripsiyon faktörü 2, smad1, smad5 ve junB) ve marker (kemik morfogenetik protein -2, kollajen tip 1alpha1 ve osteokalsin) genlerin mRNA düzeylerini, Alizarin red S boyanma yoğunluğunu arttırdı. WEAO, nükleer faktör için reseptör aktivatörünü bastırarak osteoklast farklılaşmasını belirgin şekilde inhibe etti. [Formül: bakınız metin] B bağlayıcı 2 ve V-maf muskuloaponeozitik fibrosarkom onkogen homologu B inhibitörü ve c-Jun N-terminalinin fosforilasyonu için B ligandı ile indüklenen downregülasyonu Aktive T hücrelerinin sitoplazmik 1 ekspresyonunun nükleer faktörünü indüklemek için kinaz, p38, nükleer faktör - [Formül: metin 参照] B, c-Src ve Bruton tirozin kinaz. WEAO ayrıca aktin halkası oluşumunu değiştirerek olgun osteoklastların resorpsiyon aktivitesini bastırdı. Bu nedenle, bu çalışmanın sonuçları, WEAO'nun osteoblast mineralizasyonunu uyartığını ve osteoklast farklılaşmasını inhibe ettiğini göstermektedir. Böylece, WEAO osteoklast ve osteoblast aktivitesi arasındaki dengeyi düzenleyerek patolojik kemik hastalıklarını tedavi etmek veya önlemek için umut verici bir bitkisel aday olabilir.

Yani kemik yoğunluğunu arttırır.Kırıklarda dahılen çayı verilebilir.

FAYDALARI:

 • İştah açar ve mideyi güçlendirir.
 • Mide ve bağırsaktaki gazları giderir.
 • Soğuk algınlığı, nezle ve gripte olumlu sonuçlar verir.
 • İdrarı ve balgamı söktürür.
 • Romatizmaya karşı etkilidir.
 • Kadınlardaki akıntıları düzenler.
 • Akılı kuvvetlendirir.
 • Göğsü yumuşatır.
 • Sabahları aç karına 3gr havlıcan süt ile karıştırılıp içilirse cinsel gücü artırır.
 • Çocukların altı ıslatmamalarında yardımcı bir takviyedir.
 • Dispepsiye(karındaki sürekli ağrı) iyi gelir.
 • Ağız kokusunu giderir.
 • Tükürük salgısını fazlalaştırır.
 • Sinir sistemini etkileyerek baş ağrısı ve baş dönmesini giderir.
 • Sinirleri güçlendirir, hıçkırığı keser.
 • Ağız ağrılarında (yara, ülser) şifalar sunar.
  • Havlıcan Zararları Nelerdir?
  • Oldukça kuvvetli bir baharat türüdür.  Bu nedenle mide yanması ve mide şişkinliği gibi sorunları olanların kullanmamaları gereklidir. Kuvvetli iştah açıcı özelliği özelliğe sahiptir. Bu nedenle hızlı kilo alımına neden olabilir.  İdrar söktürücü özelliği ile vücuttaki ödemin atılmasını kolaylaştırdığı gibi aşırı su atılımı nedeniyle vücudun susuz kalmasına da neden olabilir. Böbrek ve karaciğerin su emilimini yavaşlatır. Bu nedenle suyu vücutta tutarak şişlik hissine neden olabilir. Yemeklerde acımsı tadıyla lezzet katması için birçok kişi tarafından sıklıkla kullanılan havlıcanı her gün tüketmek kan şekeri ve hipertansiyon sorunlarına yol açabilir. Mide şişkinliği, mide gazı, ağrısı, mide yanması ve ekşimesi gibi sorunları olanların hiç tüketmemesi önerilir. Tüketildiği taktirde mide bulantısı, kusma ve ishal gibi rahatsızlıklara yol açabileceği gibi ülserinizin ilerlemesine de neden olabilir. En sağlıklı kişilerde bile günde bir yemek kaşığından fazla tüketilmesi halinde bu şikayetlerde artış görülebilir. Yapılan araştırmalara göre  havlıcan tüketenlerde ülser ve reflü şikayetlerinin daha fazla görülme olasılığı vardır. Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı kadar havlıcan koyduktan sonra yaklaşık 10 dakika kadar bekletilerek tat ve renginin ortaya çıkması sağlanır. Acımsı bir tadı olduğu için içine şeker ya da bal ilave edilerek tüketilebilir. Sıcak suyla çay gibi içilebilen bu bitki aynı zamanda macun, toz ve tentür olarak da tüketilebilir. Uzmanlar aşırı miktarda havlıcan tüketmenin mide yanması gibi bazı sorunlara neden olabileceği konusunda uyarmaktadır. Bilinen hiçbir yan etkisi ve zararı olmamasına rağmen oldukça acı olması nedeniyle az miktarda tüketilmesi tavsiye edilir. (http://www.zararlar.com/havlican-zararlari.html)