Money Aidat Borcu Sorgulama
Event Etkinlik Takvimi
Survey Anket

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?

Sonuçlar
TÜYAP FUARI 2018

TÜYAP KİTAP FUARI

 

10-18 Kasım arası devam eden Tüyap Kitap Fuarı  yedidüvele nasıl bir  gençlik geldiğini gösterdi.Kitabımı imzalamaya mezun olduğum okul olan Pertevniyal Lisesi’nin PERTEVNİYAL LİSESİ’NDEN YETİŞENLER DERNEĞİ tarafından çağırılmıştım.Kızımı da alıp,10 Kasım sabahı erkenden Tüyap’ın yolunu tutmuştukki tam kuleye yaklaştığımız sırada gözüm üstgeçide takıldı.Nasıl bir kalabalık geliyordu aman Allahım.Kavga mı var diye düşünecekken toparlandım Tüyap’a geliyordu bu kalabalık.O korkum coşkulu bir sevince dönmüştü…Allahım gözlerime inanamıyordum.Bumedeniyetin,bu aydınlanmanın ayak sesleriydi…Bu yeni Türkiye’ydi…Okuyan Türkiye….Yarabbim sana şükürler olsun…

Hatta okadarkalabalıktıki üst geçit,ağırlıktan sallanmış ve acilen kapatılmıştı bir ara…Yol deseniz o da hınca hınç doluydu.Normalde 25 dakikalık yolu 1,5 saatte almıştı okuyucularım…Ama kimse halinden şikayetçi değildi.

Yayınevleri de bu duruma  kayıtsız kalmadı tabiki…İndirimlerle onlar da bu heyecana katkıda bulundular…

Bu kadar güzel insanın birarada  olduğu yerde olmak…Orada kitap yazarı olarak bulunmak…Bilgileri paylaşmak…Bizi de çok mutlu etti…

Peki hiç tüyap nedir ,kimindir, nasıl düşünür …Hiç aklınıza geldi mi…

TÜYAP, Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. adı ile 28 Haziran 1979 tarihinde İstanbul'da Bülent Ünal tarafından kurulmuştur. Şirket fuar organizasyonları üzerine faaliyet göstermektedir. 28 Haziran 1979 tarihinde, İstanbul'da kurulmuştur.Bülent Ünal nasıl birisi diye merak ettim ve şunu buldum:TÜYAP denilince akla BÜLENT ÜNAL'ıngeldigini sektör dışında çok kimse bilmez. Babacan tavrı ve mütevazi yapısıyla, çevresinde her kesimden saygı gören, sevgi duyulan, girişimci kişiligi, çalışkan yapısı, üstlendigi misyonu ve ortaya koydugu vizyonuyla takdir edilip örnek gösterilen önemli bir yöneticidir Bülent Ünal.1944 Ankara Dogumlu, evli, iki çocuk babası.

İşletme ekonomisi egitimi aldı.
İlaç Endüstrisinde üretim planlaması, stok kontrol, iş ve zaman etüdleri, iş degerlemesi konularında çalıştı. Aynı konularda serbest danışmanlık yaptı. 1975 yılında PİAR Araştırma Merkezi'nin, 1979 yılında Tüyap Fuarcılık Grubunun kurucusu oldu.

Yüzden fazla pazar araştırma projesinde görev aldı. Kuruldugu günden bu yana Tüyap Grubu yöneticiliğini ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürüyor. İstanbul, Bursa, Konya, Diyarbakır ve  Adana'da sahip olunan fuar merkezlerinde, otuz yılda 1000'in üzerinde ticari fuar yönetti. Bu fuarlara 74 ülkeden 191.713 firma, ve 99 ülkeden, 26.476.961 ziyaretçi katıldı.Yurt dışında 30 ülkede 111 fuar gerçekleştirdi.

Türk Onkoloji Vakfı kurucusu, Bilim Merkezi Vakfı Üyesi. 
Türkiye Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı ve Darülaceze Vakfı Mütevelli Üyesi.

UFI Küresel Fuar Endüstrisi Birligi Üyesi.

Uluslararası  Ticaret Fuarlarına Ulusal Katılımlardan Sorumlu Organizatörler BirligiİNTEREXPO'nun üyesi ve iki dönem başkanlıgı görevini yürüttü.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birligi Fuarlar Komitesi Üyesi, Türkiye Fuar Yapımcıları Dernegi Kurucusu ve halen Yönetim Kurulu Başkanı.

Fuarcılık konusunda yayınlanmış çok sayıda makalesi var. Referans Gazetesi, İş ve İnsan Bölümünde haftalık yazılarını sürdürüyor ve kesintisiz olarak 44 yıldır iş hayatında çalışıyor.
Bunların dışında;

- Beşiktaş Jimnastik Kulübü Üyesi
- İstanbul Yelken Kulübü Üyesi
- Kemer Atlı Spor Kulübü Üyesi
- Moda Deniz Kulübü Üyesi.

Bütün bunlara ragmen 44 yıllık iş hayatına sıgdırdıgı herkese nasip olmayacak başarılı performansını reklam ve magazinden uzak kalarak sürdürmesi de ayrı bir başarı olsa gerektir.


Türkiye'de fuar denilince Tüyap akla geliyor, Tüyap denilince halk bilmesede sektör ve ilgililerce Bülent Ünal'ın akla geldiginide biz söyleyelim
Geçtigimiz günlerde bir gurup Hemşehrisi tarafından ziyaret edilen,  tevazuu sahibi, başarılı  işadamı,  uluslarası düzeyde önemli bir yöne tici olan Bülent Ünal, nüfus kayıtlarında Ankara dogumlugörünsede 1895 yıllarında  bölgede yaşanan sıkıntılar nedeniyle Kemah'tan İzmir'e göç etmiş Kemah'lı bir ailenin ogludur. Kemah'taki aile lakapları Kulaksızogulları olan  ve İzmir'e yerleşerek  iş hayatına atılan ailenin büyügü, yani Bülent Ünal'ın Dedesi Tevfik beydir Tevfik Beyin Babası ise Osman Beydir.
İzmir'e yerleşen burada ticaret hayatına atılan ve kendilerine yeni bir dünya kuran Kulaksızogulları Ailesi geldigi yeri unutmamış, hep özlem duymuş ve soyadı kanunu çıkana kadar yaşadıkları İzmir'de  Kemahlı lakabı ile anılmışlardır.  Ancak nüfus memurunun huysuzluğu nedeniyle  Kemahlı veya Kemahlıoğlu soyadını alamadıkları için Ünal soyadı ile yetinmişler, dede her zaman Kemahlı Tevfik Bey olarak hatırlanmıştır.
Bülent Ünal, ailesinin hep baglıkaldıgı özlem duyduguatayurdu topraklara ve geçmişine olan ilgisi nedeniyle bütün araştırmalarına ragmen daha derin bilgilere ulaşamasada kapısını çalan Kemah'lıları kucaklayıp ''Hoşgeldinhemşehrim'' diye karşılayıp, kucaklayacak kadar ve hatta onca işinin arasında gelen hemşehrilerine azami vakti ayırarak, onların dertleriyle dertlenecek kadar canı gönülden bir Kemah'lı. Köklerini tam bulamadıgı ailesinin yaşadıgatayurdunu Erzincan ve ilçelerini gezmiş, görmüş hep.

 

Bu kadar büyük bir organizasyona imkan veren olanakları biraraya getirmeyi başaran mütevazi Beyefendi Sayın Bülent Ünal Bey’e bize düşen de teşekkür etmektir...İyiki varsınız Bülent Bey…